Prezervatiflerin Avantajları ve Dezavantajları


Prezervatifler günümüzde en yaygın kullanılan doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Doğum kontrolü gebeliği önlemeye yardımcı olur. Başka bir deyişle, prezervatif kullanımı esasen bir doğum kontrol aracıdır. Bununla birlikte, doğum kontrolü birincil amaç olsa da, prezervatiflerin kullanıcı için başka faydaları da vardır. Bu faydalardan biri cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara veya CYBE'lere karşı korumadır.

 

Prezervatiflerin doğru kullanımı

Prezervatiflerin başarı oranı %98 olarak bildirilmektedir, ancak gerçekte bu oran çok daha düşüktür. Bunun nedeni, insanların prezervatifleri doğru kullanmaması ve kullanım sırasında sıklıkla kırılarak kullanılamaz hale gelmesidir. Elbette kullanılan prezervatiflerin son kullanma tarihine de dikkat edilmelidir.

 

Prezervatif nasıl takılır?

 

1. Prezervatifi kapalı paketten dikkatlice çıkarın. Prezervatifi çıkarırken dişlerinizle, takılarınızla veya tırnaklarınızla zarar vermemeye dikkat edin.

2. Prezervatif ereksiyon halindeki penisin üzerine yerleştirilmelidir. Prezervatifi yerleştirdikten sonra, prezervatifin ucundaki havayı boşaltmak için meme ucuna hafifçe bastırın.

3. Yırtılmasını önlemek için prezervatifi erekte penisin üzerinde dikkatlice yuvarlayın. Penisin tabanına kadar yuvarladığınızdan emin olun.

4. Yanlış yönde sarılmışsa prezervatifi çıkarın ve atın, çünkü sperm prezervatife yapışabilir. Ters yönde takılmış bir prezervatifle cinsel aktivite, egzersiz sırasında prezervatifin kaymasına neden olabilir.

5. Boşalmadan sonra prezervatifi çıkarırken, prezervatifin penisin tabanında sıkıca tutulduğundan emin olun. Ereksiyon kaybolmadan önce kondomla kaplı penisi geri çekin.

6. Prezervatifi uygun şekilde atın. Tuvalete değil, çöp kutusuna atın.

 

 

Prezervatif kullanımının avantajları

 

Bir doğum kontrol yöntemi olarak prezervatif kullanmanın birçok avantajı vardır ve bu nedenle muhtemelen günümüzde kullanılan en yaygın yöntemlerden biridir.

- Prezervatifler reçetesiz satın alınabilir. Diğer doğum kontrol yöntemlerinin çoğu, reçete ile bir sağlık uzmanının doğrudan yardımını gerektirir. Bu nedenle prezervatif kullanımı birçok ergen gebeliğini önlemenin en iyi yoludur. 

- Prezervatif kullanımı basittir. Hormon enjeksiyonu veya RİA takılması gibi doğum kontrolünü bir sağlık uzmanının yönetmesi gereken yöntemlerin aksine, prezervatifler özel becerilere ihtiyaç duyulmadan kullanılabilir. 

- Prezervatifler, kullanan kişinin doğurganlığını fiziksel olarak değiştirmez. Prezervatifler tek seferlik bir "kullan ve at" doğum kontrol yöntemidir. Kişinin bir sonraki cinsel ilişki girişiminde hamileliği önleyecek hiçbir şey yoktur. 

- Birçok yerde hatta internet üzerinden olarak temin edilebilirler. Bir paket prezervatif satın almak kolaydır. Yerel bir mağazadan bir paket prezervatif satın almanız yeterlidir.

- HIV gibi cinsel yolla bulaşan birçok yaygın enfeksiyon, esasen vücut sıvılarının değiş tokuşunu önleyen bir bariyer oluşturan prezervatifler kullanılarak önlenebilir. Bu, ciddi bir ilişki içinde olmayanlar için büyük bir avantajdır. Partnerleri düzenli olarak değişen kişilerin koruyucu prezervatif kullanmaları şiddetle tavsiye edilir. 

- Prezervatif üreticileri, kullanıcının cinsel deneyimini geliştirmesi beklenen tat ve doku açısından çeşitli ürünlere sahiptir. Kullanıcılara ereksiyon süresini uzatmaktan partner zevkini artırmaya kadar birçok seçenek sunduklarını iddia ederler. 

- Doğru kullanıldığında, doğum kontrol yöntemi olarak yüksek bir başarı oranına sahiptirler. Kısacası, prezervatifler kitleler tarafından kolayca erişilebilen ucuz bir doğum kontrol yöntemidir.

 

 

Prezervatif kullanımının dezavantajları

 

- Lateks alerjisi olan kişiler normal prezervatif kullanamayabilir. Bunun alternatifi poliüretan prezervatif veya kuzu derisi prezervatif kullanmaktır. Bunlar normal prezervatiflere göre daha pahalıdır.

- Cinsel ilişki sırasında hassasiyetin azalması, doğum kontrol yöntemi olarak prezervatifi tercih eden çiftler arasında yaygın bir endişedir. Bazı çiftler lateks prezervatiflerin oluşturduğu bariyerin cinsel ilişki sırasında aldıkları zevki azalttığını iddia etmektedir. 

- Prezervatifler yağ bazlı kayganlaştırıcılarla kullanılamaz. Yağ bazlı kayganlaştırıcılar kondomun lateks malzemesini tahrip edebilir ve gerçek ilişki sırasında kondomun yırtılmasına neden olabilir.

- İlişki sırasında aşırı sürtünme prezervatifin yırtılmasına neden olarak istenmeyen gebeliğe yol açabilir. Cinsel ilişki sırasında penisi prezervatifle kapatmadan önce bir süre bekleyerek bu durum önlenebilir. Ancak, eylemi yarıda kesme ihtiyacı havayı bozabilir. 

- Boşalmadan sonra, prezervatifin kaymasını ve yanlışlıkla vajinaya meni bırakmasını önlemek için penis gevşemeden önce erkeğin vajinadan çekilmesi gerekir. Bunu her zaman yapmak zordur. Prezervatiflerin yanlış çıkarılması ve atılması istenmeyen gebeliklere yol açabilir.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
Kategoriler
Ürün Tavsiyeleri Seks ve Sağlık Tavsiyeleri Ürün Videoları
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.